Főcímek

Mi a béltisztítás szerepe?

Béltisztítás-nak hívjuk azt a folyamatot, amely során az emésztőrendszert megtisztítjuk a lerakódásoktól- vagy salakanyagoktól és parazitáktól-.Mi a béltisztítás

Mi a béltisztítás? Azt a folyamatot, amely során az emésztőrendszert megtisztítjuk a lerakódásoktól – vagy salakanyagoktól és parazitáktól-. Ezért gondoskodunk a bélflóránk regenerálásáról.

Mi a béltisztítás? A természetgyógyászatban ez általában az évszakváltásokhoz kötődő tisztító-méregtelenítő kúra része. Azonban napjaink felgyorsult, egészségtelen életmódja mellet önállóan is eredményesen alkalmazható számos, a mindennapjainkat megkeserítő tünet, akár tartós székrekedés esetén.

A természetes módszerekkel történő folyamat során, az anyagcserénket befolyásoló pozitív folyamatokat támogatjuk: a parazitamentesítéssel megszabadulunk az esetlegesen elszaporodott bélférgektől és kórokozóktól, a rostdús diéta segít a széklet fellazításában, az enyhén hashajtó hatású gyógynövények élénkítik a renyhe bélmozgást, míg az elengedhetetlen, nagyfokú folyadékbevitel felgyorsítja az anyagcserét. Az eredmény? Energikusabbá válunk, nem szenvedünk akár órákon át a vécén ülve, és még néhány kiló is leszaladhat rólunk.

Béltisztítás-nak hívjuk azt a folyamatot, amely során az emésztőrendszert megtisztítjuk a lerakódásoktól- vagy salakanyagoktól és parazitáktól-.Mi a béltisztítás

MIKOR VAN SZÜKSÉG BÉLTISZTÍTÁSRA?

Sok minden figyelmeztet arra, hogy valami nincs rendben a beleinkkel. Van, hogy több tünet is jelentkezik egyszerre, mindez annak a függvénye, hogy milyen állapotban van az emésztőrendszerünk. Tartós székrekedés. Mozgásszegény életmód, rosthiányos táplálkozás, renyhe bélmozgás, mindez egyenes út a székrekedéshez.

Akkor beszélünk tartós székrekedésről, ha székletünk kemény, darabos, az ürítési folyamat pedig lassú, gyakran fájdalmas és hetente háromszor vagy ritkábban kerül rá sor. A székrekedésnek még számos oka lehet, beleértve akut betegségeket is, de a belek kitakarítása a legtöbbször képes megszüntetni, ugyanakkor a tartós eredmény érdekében, akár hosszabb kúrára is szükség lehet.

Lelassult anyagcsere. Ha a beleink salakanyagokkal vannak tele, az anyagcserénk sem működik megfelelően, és romlik a felszívódás. Tulajdonképpen bármennyit eszünk, folyamatosan éhesek vagyunk. A szervezetünk így jelzi, hogy nem jutott elegendő tápanyaghoz.

Egyébként, éppen a székrekedés a lelassult anyagcsere egyik legfeltűnőbb tünete, de a kemény, darabos széklet is intő jel lehet, ahogy a fáradtság, levertség, bőrproblémák és a gyarapodó zsírpárnák is. Akinek lassú az anyagcseréje, a beleinek megtisztításával felgyorsíthatja az akadozó folyamatokat, azonban hangsúlyozottan fontos az állandó, rostdús diéta, a rendszeres testmozgás és a fokozott folyadékbevitel.

Sikertelen fogyókúra. A legtöbb diéta valamilyen alapvető tápanyagforrás megvonására épül. Legyen szénhidrát- vagy zsírmentes, a fogyókúra nemcsak az úszógumiknak, de az emésztésnek sem tesz jót. Az egyoldalú diéta eredményeként gyakran gyorsan leadunk néhány kilót, aztán semmi, a mérleg nyelve mintha megfagyott volna, és a lapos has is távoli álomnak tűnik.

Az ok általában a lelassult anyagcsere vagy akár a károsodott bélflóra, ugyanis az egyoldalú táplálékbevitel azt is jelenti, hogy a bélflóránkat felépítő probiotikus baktériumok egy része velünk együtt éhezni kényszerül. A kúra során alkalmazott élelmi rostok számunkra nem, azonban a probiotikus baktériumok számráa értékes poliszacharidokat tartalmaznak, amelyek a fogyókúra idején is biztosítják a bélflóra egyensúlyát.

Miután a méreganyagok károsítják a bélflóra ezen jótékony baktériumait, amelyek egyébként vitaminokat és emésztőenzimeket is termelnek, a számuk lecsökken, az anyagcsere minősége látványosan romlik, ami szintén hozzájárul az elhízáshoz.

A Tufts University kutatói a rendelkezésre álló vizsgálatok alapján arra a következtetésre jutottak, hogy az javasolt napi rostmennyiség bevitelével (felnőtteknek átlagosan 25-30 gramm), jelentősen csökkenhet az elhízott emberek testsúlya – olvasható a US National Library of Medicine National Institutes of Health-en közzétett tanulmányban.

Nem mellékes az sem, hogy az eljárás gyakran koffeintartalmú termogenikus zsírégető összetevők nélkül is képes az anyagcsere felgyorsítására.

Kiegyensúlyozatlan táplálkozás

Értelemszerűen mindenki a gyorsételekre és rágcsálnivalókra gondol, ha szóba kerül a kiegyensúlyozatlan táplálkozás, azonban a legtöbb diéta egyoldalúságából kifolyóan, egészséges életmódot folytató embereknél is jelentkeznek olyan tünetek, mint azoknál, akik folyton a televízió előtt ülve nassolnak. A klasszikus csirke-rizs diéta jót tesz ugyan az izomtömeg növelésének, ugyanakkor kimondottan rostszegénynek mondható, ami árt az emésztésnek.

A szénhidrátbevitel nem csak az agy megfelelő működése miatt fontos, hanem bizonyos körülmények között a széklet megfelelő konzisztenciáját is biztosítani tudja. Bármi is az ok, folyamat segítségével az élelmi rostok segítenek a megfelelő emésztés helyreállításában, táplálják a bélflórát, sőt, a gyorsabb anyagcsere segíti a fogyókúrás folyamatokat is.

Mozgásszegény életmód

Reggel felébredünk, autóval elmegyünk a munkahelyünkre, leülünk az íróasztal mögé, majd este, immár fáradtan, ismét hazaautózunk, vacsorázunk, tévét nézünk, majd másnap újraindul a mókuskerék. Ismerős? A mozgásszegény életmód egyik velejárója a lelassult anyagcsere és az ennek következtében kialakuló emésztési problémák.

Még, amennyiben igyekszünk is megfelelően táplálkozni, a testmozgás hiánya bizony kihat az emésztésünkre. Habár segíthet a láb felemelése, vagyis egy lábtámasz alkalmazása, ilyen életmód mellett bizony időnként szükséges az emésztőrendszer átmozgatása is.

Akut, székrekedéssel járó betegségek. Számos olyan emésztőrendszeri elváltozás létezik, ami székrekedéssel jár. Ilyen IBS (irritábilis bél szindróma), a divertikulitisz (a vastagbél falának kiöblösödése), de székrekedést okoz a pajzsmirigy rendellenes működése is. Székrekedést kiváltó betegségeknél, amennyiben azok nem járnak gyulladással, a béltisztítás, kúraszerűen alkalmazva, csökkentheti a tüneteket. Segíthet a cukorbetegeken is, akiknél az alacsony szénhidrátbevitel, a szigorú diéta szintén gyakran idéz elő székelési problémákat.

Gyulladással járó betegségek (például Chron-betegség, colitis ulcerosa) esetén azonban nem ajánlott élelmi rostok ilyen mértékű fogyasztása, ugyanis azok irritálhatják az amúgy is érzékeny és gyakran sérült bélnyálkahártyát. Ha akut betegségben szenved, mindenképpen kérje ki kezelőorvosa tanácsát a kúra megkezdése előtt!

Méregtelenítő kúra

A méregtelenítés során egész szervezetünket igyekszünk megtisztítani a káros anyagoktól, különösképpen a méreganyagok feldolgozásában és kiválasztásában szerepet játszó szerveket, így a májat, veséket, nyirokrendszer és természetesen az emésztőrendszert. Akár teljes életmódváltással, akár természetes összetevőket tartalmazó készítményekkel végezzük, a méregtelenítő kúra évszázadok óta változatlan: az anyagcsere folyamatokat felgyorsítjuk, a fokozott folyadékbevitellel támogatjuk a káros anyagok kiürülését, és ebben az időszakban fokozottan ügyelünk az egészséges életmódra, a megfelelő táplálkozásra, testmozgásra.

Nem véletlenül kötődik évszakváltásokhoz, hiszen ilyenkor az emberi szervezet is kívánja a természet átalakulásával saját maga megtisztulását. Fontos része a testi folyamatok támogatásának a természetesség, az okok ismerete és a törekvés a külső-belső harmóniára.

Paraziták. Senki nem beszél róla szívesen, pedig sokakban élnek paraziták. Az élősködők első osztályú búvóhelye a belekben letapadt salakanyag. A bélférgek elszívják előlünk a nélkülözhetetlen tápanyagokat, azonkívül mérgeket termelnek, így járulnak hozzá a különféle betegségek kialakulásához. Aki fáradékony, ingerlékeny, emésztési problémákkal küzd, fejfájós, vagy rossz a vérképe, annak a fejében nem árt, ha megfordul a kúra gondolata, mivel a bélférgek jelenlétére ezek a tünetek is utalnak.

MEDDIG TART EGY ILYEN KÚRA?

Ez alapvetően módszerfüggő: a drasztikus kolon-hidroterápiával csupán egyetlen kezelés, míg az életmódváltás hónapokig, évekig eltarthat. A szervezetünk állapotától is függ a béltisztító kúra időtartama, hiszen az egészségesen és változatosan táplálkozó, rendszeresen sportolóknál, akiknek gyors az anyagcseréjük, ritkán szükséges hosszú kúra.

Akár egy hét alatt is elérik a kívánt eredményt. Akik nem ilyen szerencsések, vagy életmódjuk nem teszi lehetővé sem a rendszeres testmozgást, sem a megfelelő táplálkozást, ráadásul anyagcseréjük is lassú, náluk értelemszerűen tovább tart a folyamat.

A legtöbb, természetes összetevőket alkalmazó kúra egy, három hónapos, ezt mindenképpen érdemes végigcsinálni. Akár elégedettek vagyunk a végeredménnyel, akár nem, két kúra között hagyjuk a szervezetünket regenerálódni. Rostdús ételek fogyasztásával, vagy a magas élelmirost-tartalmú kiegészítők használatával, két kúra között is fenn tudjuk tartani emésztésünk egészségét.

BÉLTISZTÍTÁSI MÓDSZEREK

Többféle módja is létezik a belek megtisztításának. És itt elsősorban ne az otthoni beöntésre gondoljunk. Ettől sokan joggal ódzkodnak, nehézkes kivitelezni, fájdalmas és kényelmetlen lehet. Ha mégis emellett döntünk, forduljunk szakemberhez, aki elvégzi a már említett kolon-hidroterápiát.

A belek tisztítása rostokkal, házilag étrend-kiegészítőkkel, és egy körültekintően megtervezett béltisztító programmal is elvégezhető, talán az utóbbi a legcélravezetőbb és leghatékonyabb. Gyakran alkalmazott módszer a béltisztító kúra gyógynövényekkel, és vannak, akik szerint a belek tisztítása lenmaggal is kivitelezhető.

A rost megtisztítja a vastagbelet, megszabadítja a bélfalat a lerakódott salakanyagoktól, és való igaz, hogy a lenmag is bővelkedik rostokban. De senki se essen abba a tévhitbe, hogy a kefirbe kevert lenmagtól, majd teljesen megszabadul a lerakódásoktól az emésztőrendszere.

A gyomorban, a víz hatására, zseléssé váló chiamag azonban, ha nem is egy béltisztító programhoz hasonlóan, de alaposan „dolgozik”: beleragadnak a salakanyagok és a toxinok, amelyek aztán a széklettel könnyedén kiürülnek a szervezetből. Ráadásul a zselés állagú anyag, más béltisztító rostokhoz hasonlóan, védi az érzékeny beleket, és megszünteti a szorulást.

A patikában beszerezhető keserűsó valóban segítséget jelenthet bélproblémák, székrekedés esetén is, mivel vízmegkötő képessége révén fellazítja a székletet, így könnyítve meg a salakanyagok kiürülését. Használatát azonban béltisztításra nem javasoljuk, mert erős hasmenést okozhat, és olyan ásványi anyagok is távozhatnak szervezetünkből, amelyekre szükségünk van. Így nemcsak bélrendszerünk egészsége, hanem immunrendszerünk is meggyengülhet. Ennyit pedig nem ér az egész, igaz?

A BELEK TISZTÍTÁSA GYÓGYNÖVÉNYEKKEL

A béltisztító gyógynövények viszont valóban hasznosak, a legtöbbjük béltisztító teaként vagy áztatva, esetleg őrlemény formájában segíthet. Sokuk támogatja a vese és a máj működését, némelyik gazdag antioxidánsokban, illetve egyéb tápanyagokban. Persze kérdés, hogy melyik gyógynövényt válasszuk? Nos, nem létezik olyan, ami mindenki számára megfelelő lenne, igazság szerint ki kell tapasztalni az egyes gyógynövények hatásait.

Remek béltisztító gyógynövény az:

édeskömény, a fehérmályva, a kamilla, a gyermekláncfű, a Pau d’arco, a máriatövis, a lósóska, valamint az örménygyökér.

Béltisztító tea készíthető:

gyömbérből, a petrezselyemből, borsmentából, a lótuszból, a kardamomból, a fekete borsból és szegfűszegből – számol be a healthfully.com cikke.

A borsmentával kapcsolatban a a kutatók megállapították, hogy mérsékli a gyulladásos fájdalmakat az emésztőrendszerben. Emiatt ez a béltisztító gyógynövény jelentősen enyhíti az irritábilis bél szindróma miatt fellépő fájdalmakat. Ezért hozzájárul annak kezeléséhez – olvasható az University of Adelaide honlapján.

Az egyik leghatékonyabb béltisztító mégis az útifűmaghéj, más néven psyllium. Hogy miért? Magas rosttartalmának hála, természetes „kefeként” pucolja ki az emésztőrendszert, és ezzel egy időben magába szívja a méreganyagokat. Belekeverhetjük az ételeinkbe, emészthetetlen növényi rostjai, folyadék hatására korábbi térfogatuk többszörösére duzzadnak

Ezenkívül még számos béltisztító gyógynövény létezik, érdemes ezeknek alaposan utána olvasni, esetleg kikérni a természetgyógyász vagy a gyógyszerész véleményét.

BÉLTISZTÍTÁS HÁZILAG, AVAGY MELYIK A LEGJOBB BÉLTISZTÍTÓ?

Mielőtt kiválasztanánk a megfelelő módszert, mérlegeljünk. Tartsuk szem előtt, hogy egy jó béltisztító kúrának több szempontnak kell eleget tennie. Nem elég, ha csak rostok vannak benne.

Legyen parazitaellenes. Segítse a jótékony baktériumok szaporodását a szervezet méregtelenítését. Továbbá a hiányzó vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek pótlására is alkalmas összetevőkkel kell rendelkeznie. Ezek hiányában a kúra nem lesz teljes körű.

Az étrend-kiegészítők koncentráltan tartalmazzák a leghatékonyabb, természetes béltisztító összetevőket, ráadásul a szervezet számára fontos tápanyagok is megtalálhatók bennük. Alkalmazásuk mellett nem kell változtatnunk a mindennapi életvitelünkön.

Részleges béltisztításra a 10 napos, intenzív kúra javasolható, egy átfogó kúra ideje azonban 1-3 hónap. Ennyi idő kell ahhoz, hogy elmúljanak az emésztési és székletürítési problémák.

MIRE KELL FIGYELNI BÉLTISZTÍTÁS IDEJÉN?

Magas rostbevitel.

Akár étrendváltozással, akár táplálékkiegészítőkkel szeretnénk elérni a kívánt hatást, a béltisztítás egy természetes folyamat támogatása, amelynek végterméke a megfelelő mennyiségű és minőségű széklet, ehhez pedig rostokra van szükség. A rostok emellett a bélflóra probiotikus baktériumainak is táplálékot nyújtanak, ezzel támogatják az egészséges emésztőrendszer működését. Rostokhoz számos zöldségből és gyümölcsből hozzájuthat a szervezetünk. Például káposztafélékből és citrusfélékből, de akár a magas pektintartalmú gyümölcsök, például körte, alma vagy egres is hasznos lehet.

Már utaltunk rá, hogy a rostok a probiotikus baktériumok táplálékai. Viszont azt ki gondolná, hogy a jótékony bélbaktériumok hiánya a mentális egészségünkre is kihat? Erre találtak bizonyítékot az írországi University College of Cork tudósai, akik a Proceedings National Academy of Sciences folyóiratban publikált tanulmányukban. Arról számolnak be, hogy mennyire szoros kapcsolat van a probiotikumok és az agy neurokémiai működése között.

A tanulmányból egyértelműen világossá válik, hogy:

a probiotikus baktériumokat tartalmazó élelmiszerek és táplálékkiegészítők fogyasztásával elérhető a depresszió kezelése, de a szorongás enyhítése és akár megszüntetése. Ezért fogyasszunk bőségesen rostokat.

Folyadékbevitel

 A rostok mellet a folyadékbevitelről sem szabad megfeledkeznünk. A kúra idején minden nap legalább 3-4 liter folyadékot kell fogyasztanunk. Legjobb a szénsavmentes víz, de nyugodtan ihatunk frissen facsart gyümölcsleveket és gyógyteákat is. Az alkoholos vagy szénsavas italok viszont ilyenkor kerülendők, ahogy a cukrozott italok is. Emlékezzünk: csak természetesen!

Testmozgás

 Amennyiben a körülményeink lehetővé teszik, az eredményességét nagyban segítheti a rendszeres testmozgás. Habár a bél perisztaltikáját is mozgásba lendítjük, az egész testnek jót tesz az élénkebb vérkeringés. Mindez fokozza a salakanyagok ürítését, míg a több oxigén jótékonyan hat a sejtekre. Ha életmódunk, időbeosztásunk nem tesz mást lehetővé, már napi fél óra séta is sokat számít. Autó és tömegközlekedés helyett inkább sétáljunk, lift helyett lépcsőzzünk, vagy szervezzünk olyan programokat, amelyek fizikai aktivitással járnak.

Vitaminok és ásványi anyagok pótlása

A magas folyadékbevitel következtében a szervezetből kiürülhetnek az elektrolitok, míg a belek tisztítása eredményeként, a salakanyagok mellett a hasznos mikroelemek és vitaminok is távoznak a szervezetünkből, ezért létfontosságú a pótlásuk.

Béltisztítás alatt és után pótoljuk a szervezetünk számára nélkülözhetetlen nyomelemeket! Ha minőségi étrend-kiegészítőt választunk, az tartalmazza ezeket.

Egészséges táplálkozás

Habár alapvetően akkor is működik, ha nem változtatunk az életmódunkon, használjuk ki a béltisztítást egy kis életmódváltásra. Étkezzünk egészségesen, fogyasszunk zöldségeket és gyümölcsöket. Kerüljük a szénsavas vagy cukros italokat, az alkoholt és a nehéz, zsíros, cukros, adalékanyagokban bővelkedő félkész ételeket.

Szervezetünk meg fogja hálálni a gondoskodást, és nemcsak a kúránk lesz eredményesebb, de közérzetünk is sokat fog javulni egy, két hét után. Nem kell éheznünk, csak legyünk egy kicsit tudatosabbak az asztalnál.

mi a béltisztítás, mi a béltisztítás, mi a béltisztítás. mi a béltisztítás,

Kapcsolódó képek: